Historie

Dětský domov je situován do budovy bývalého zámku na okraji města Jablonného v Podještědí, jež leží v podhůří Lužických hor, mezi městy Českou Lípou a Libercem.

Domov je zde od roku 1963, kdy byl přestěhován z asi 20 km vzdáleného Kamenického Šenova z důvodu havarijního stavu tamní budovy. První zmínka o současné budově dětského domova je již z roku 1572, kdy zde bydlel pan Jindřich Berka z Dubé a z Lipého na Jablonném a Novém Falkenburku (což je také původní název zámku).

Od této doby prošel zámek různými úpravami, sloužil jako panské sídlo i jako sýpka. Posledním majitelem byla rodina továrníka Liebiga, která nechala zámek na počátku 20. století zrekonstruovat do současné pseudobarokní podoby. Mnohé z toho se dochovalo do současné doby – např. nádherná kachlová kamna a stropní malby ze 17. století. Součástí zámku je Oranžérie, Strážní domek a také rozsáhlý zámecký park.

Samo město Jablonné v Podještědí má slavnou historii. V jeho blízkosti se nachází zámek Lemberk, původně středověký hrad z 13. století. V té době v městském špitále působila sv. Zdislava. Po svém příchodu na hrad Lemberk proslula zejména svou pomocí chudým a uzdravováním nemocných. Za své činy a zázraky uzdravení byla 21. května 1995 v Olomouci papežem Janem Pavlem II. svatořečena. Ve městě je také známá bazilika minor sv. Vavřince založená spolu s klášterem dominikánů v roce 1699.

Sponzoři